Kogemusnõustamine on protsess, kus Sind nõustab inimene, kes on ise sarnase kriisi üle elanud. Ta teab Sulle nõu anda ja toetada oma kogemusest ja Sinu vajadusest lähtuvalt.Ta näeb olukorda, Sinu läbielamistest lähtuvalt, mitte välistele sümptomidele toetudes. Mitte, et sümptomide loetelus midagi halba oleks – vastupidi, eriti kui me räägime kroonilisest . Igal protsessil on omad dünaamikad ja Su kogemusnõustaja teab neid ja aitab mõista. Samas nõustamisprotsess ei asenda psühholoogi või psühhiaatri vastuvõttu, ta on lihtsalt tänuväärseks toeks kriisiolukorraga toimetulekul. Su kogemusnõustaja näitab Sulle, et tunneli lõpus paistab valgus, teades samas hästi, mis on pimedus.
Kõik on elus erinevaid kriise kogenud. See lihtsalt on osa inimeseks olemisest: sünd, puberteet, lahutus, töö kaotus, pikk töötus, üksildus, üksindus, laste kodunt lahkumine jne. Kõik need kogemused, mis tekitavad meis ebamugavaid tundeid ja millele ei taha otsa vaadata. Ja samas annavad võimaluse, näha asju uue nurga alt, aitavad ümber hinnata vanad tõekspidamised, käitumis- ja mõttemustrid, mis enam meid ei teeni.
Puberteet, keskeakriis, vanadus – on elukaarekriisid, mis tuleb kõigil valikuta läbida. Aga just kriis võib olla see, mis annab võimaluse uuele teadlikkuse tasandile jõuda, andes õnneliku perspektiivi ja õpetades nägema uusi võimalusi. Aga selleks on vaja üht, kriis tuleb läbida, sellest tuleb suuta läbi minna. Jah, see võib olla valus, hirmutav, piinarikas ja see vajab ressurssi, aga vaade mis avaneb, on kõike seda väärt. Usu mind! Mina tahan ja saan olla Sinu sõber ning kaaslane sel teekonnal, läbi teadlikuks saamise – uute ja rauldustpakkuvamate perspektiivide poole.
Milline kriis Sind ka ei vaevaks – leiame uued horisondid!
Elukaarekriisid
Kiindumushäire, kaassõltuvus, obsessiivsed (suhte)mustrid
Alaväärsuskompleks, süü-ja häbitunded
Psüühikahäired
BIPOLAATSUS on väga eripalgeline situatsioon: meeleolu, energiatase, motivatsioon kõiguvad ühest äärmusest teise. Lähedastel on raske toime tulla äärmuslike ja tihtipeale ootamatute meeleolu muutustega, nagu oleks tegu erinevate inimestega (minu tütar on iseloomustanud oma lapsepõlve nii: ma ei teadnud kunagi, kui koolist koju tulin, milline ema mind ootab ja kas meil tuleb ülilahe õhtu nalja, naeru ja toredate tegemistega või on koju tulles parem kohe oma tuppa varjuda ja sel õhtul sinna jäädagi). Tihti ei pruugi bipolaarne ise sellest aru saada – tema on ju ikka tema. Seda enam, et maania faasi ei seosta keegi, ei lähedased ega bipolaarne ise, millegi häirivaga – vastupidi see on ju imetote, kui meeleolu on ülev ja kõik tundub võimalik. Mõnes mõttes see nii ongi, aga kui suured raisatud rahasummad ja sooja kohta saadetud ülemused või mõned muud pahuksisse minekud hakkavad elu ja lähedasi häirima on viimane aeg abi järele pöörduda – perearst, psühholoog, psühhiaater… See ei ole häbiasi! Hingamisteede raskuste korral, ei jää me ju kahtlema, kas pöörduda arsile või mitte (eriti nüüd, kui meil lasub karm vastutus ka teiste tervise eest ). Muidugi psüühilised “haigused” ei ole minu nägemuse järgi (ja antipsühhiaatria seisukohast lähtudes) samasugused haigused nagu kopsupõletik või suhkruhaigus. Psüühika on tohutu kohanemisvõimega ja “ haigused” on kui metafoorid – "normaalsed reaktsioonid ebanormaalsele keskonnale" e. reaktsioonid ebanormaalsele normaalsusele mis tähendab, et psüühilised haigused on tihti kogu süsteemi haigused.
Oled otsustanud, otsinud ja leidnud esmase abi – saanud “dignoosi” (on olemas I ja II tüübi bipolaarsust). Suureneb teadlikus ja sümptomid on võimalik nüüd kontrolli alla saada. Tegelikult aga teekond alles nüüd algab . Tuleb hakata tegelema probleemidega. Jah, bipolaarsus on nimetatud krooniliseks haiguseks, ka mina olen sellega kuhugi maani nõus, juhul, kui me keskendume endale kui “haigele” ja näeme oma edaspidist elu “haiguse valguses". Aga elukvaliteedi mõttes ei ole tähtis ju haigus, vaid tervis ja kui mõelda bipolaarsusele kui süsteemile ja sealt tulenevalt mõtteskeemide häiritusele, siis on elukvaliteeti üldiselt silmas pidades vaja hakata tegelema järgmise sammuna teemadega mis Sind elus üldiselt häirivad, mustritega mis Sind enam ei teeni. Otsi just Sulle sobiv terapeut, nõustaja, psühhoanalüütik, psühholoog, sober, keegi kes mõistab ja toetab Sind, Sinu alustataval teekonnal. Kelle toel saate leida koos tööriistad, mis aitavad teha muutusi üldises elukvaliteedis (pane tähele, ma ei räägi “haiguse ravimisest” ja “ imelisest tervenemisest”) Sinu eesmärk on elada mõtestatud ja täisväärtuslikku elu vaatamata kõigele, mis Sind häirib. Eestis on palju erinevaid koolkondi, mis järgivad erinevaid maailmavaateid ja põhimõtteid. On täiesti normaalne, et mõni lähenemine sobib , mõni mitte – vii ennast kurssi ja leia see õige, mine kohale ja koge, kui ei sobi, otsi edasi. Ja ära häbene hämmastumast, et paljuõppinud psühholoog või terapeut ei tea, mida Sulle vaja on! (mina ei julenud algul neis mittetoimivates nõuannetes kahelda, ära sina seda viga tee) Ära anna alla ja pea meeles, et ainus inimene, kes saab ja oskab öelda, mida tegelikult vajad - oled Sa ise. Usalda ennast!
Minu jaoks ongi bipolaarne häire äärmuslik meeldetuletus, et ainult mina vastutan oma elu ja heaolu eest. Et mul lasub kohustus ennast tingimustesta jaatada. Mis tähendab, et alati on õigust öelda ”ei” ja võimalust igal hetkel ümber mõelda. Ükskõik millised on olud, ei pea Sina olema ohver, kui Sa seda ei taha!
Sa elad - Su elul on mõte, seda tõestab fakt, et sa hetkel loed seda teksti. Selle fakti mõistmine ja mõtestamine on aga Su enda ülesanne ja vastutus.
On välja toodud, et Nikolai Gogol oli skisofreenik - varases lapsepõlves kuulis tulevane kirjanik hääli, mis süüdistasid teda surelike pattude eest. Samuti tundus talle, et tema siseorganid olid valesti paigutatud. Tal oli palju surmaga seotud hirme, ta kartis, et jääb voodis magama ja ärkab hauas. Gogol kartis “varjusurma” ja palus oma sõpradel teda matta alles siis, kui keha hakkab lagunema.
Teadaolevat peetakse skisofreenikuks ka Vincent Van Goghi. Kunstniku vaevasid kuulmis- ja visuaalsed hallutsinatsioonid. Erinevad hirmud sundisid kunstnikku käituma impulsiivsel, ta tegi kummalisi tegevusi (näiteks sõi värvi), tal olid kontrollimatud agressioonihood (sõbraga tülitsedes, lõikas ta endalt kõrva). Tal esines kohati suurusluul (ta pidas ennast oraakliks). Van Goghi raviti mitu korda psühhiaatrilises kliinikus, kuid tulemusteta. 37-aastaselt võttis ta ise endalt elu.
© 2020 koge.org
koge@koge.org